Основна операція лісопильного виробництва — поздовжня розпилювання круглих лісоматеріалів (пиловочника) на дошки, бруси та іншу пилопродукции. Величезний обсяг виробництва пиломатеріалів в нашій країні (близько 110 млн. м3) виконується майже виключно на лісопильних рамах. Устаткування іншого типу (стрічкопильні верстати для розпилювання колод, фрезерно-пильні агрегати) має досить обмежене застосування.

Лісопильні рами. Лісопильної рамою називають верстат для повздовжнього розпилювання колод і брусів, в якому пиляння здійснюється одночасно кількома пилами при їх зворотно-поступальному русі і поздовжньої подачі колоди.

Застосування в лісопильних рамах методу групової розпилювання колод з установкою одночасно до 10-12 пив (а на рамі 2Р100-2 до 20 пив) — одна з головних переваг цього обладнання. Завдяки натягненню забезпечується достатня стійкість рамних пив при відносно невеликій товщині полотна (1-2,5 мм), що дуже важливо для зниження втрат деревини в тирсу.

Разом з цим лісопильні рами володіють такими недоліками, як змінна швидкість руху робочого органу (пільной рамки) на всьому шляху його руху, низький рівень швидкості пиляння (4-8 м / с), великі динамічні навантаження від інерційних сил, що вимагають підвищеної міцності самої конструкції лісопильної рами і фундаментів.

Низькі швидкості пиляння компенсуються, однак, тим, що і пилянні одночасно беруть участь кілька пив, це дозволяє підтримувати досить високу загальну продуктивність лісопильної рами при забезпеченні необхідної точності розмірів отримуваних пиломатеріалів і якості поверхні пропилу.

Процес розпилювання колод на лісопильної рами заснований на поєднанні двох основних рухів — рухи пільной рамки з натягнутими пилами, яке є головним, і руху подачі, яким розпилювати колоди або брус насувається на пили.

Головний рух майже у всіх лісопильних рам зворотно-поступальний, і для його здійснення використовується кривошипно-шатунний механізм, перетворює обертальний рух в зворотно-поступальний рух пільной рамки.

У вертикальних лісопильних рамах рух пільной рамки вниз є робочий хід (пиляння), а вгору — холостий. В кінці робочого і холостого ходів пиляльна рамка проходить відповідно нижню (НМТ) і верхню (ВМТ) мертві точки, в яких напрямок руху пільной рамки змінюється на протилежне. Щоб уникнути ковзання (скобления) зубів по дну пропила (при зворотному ході) пилки відводяться від дна пропилу за рахунок установки пільной рамки з ухилом до напрямку подачі колоди.

Для подачі матеріалу, що розпилюється на пилки застосовують механізм вальцьові типу. Осі нижніх вальців встановлені нерухомо, а верхні є «плаваючими» і змінюють своє положення по висоті в залежності від діаметру колоди (товщини бруса).

До складу механізму головного руху входить колінчастий вал з кривошипів, шатун, нижня головка якого шарнірно зчленована з кривошипів, пиляльна рамка, яка переміщається своїми повзунами в направляючих. До нижньої частини рамки шарнірно прикріплена верхня головка шатуна, яка звітує пільной рамці зворотно-поступальний рух.

Механізм подачі включає дві групи подаючих вальців, що обертаються від приводу і забезпечують подачу колоди на пилки за рахунок зчеплення рифленої поверхні з колодою. Верхня і нижня поперечки пільной рамки мають на кінцях шарнірно закріплені повзуни, встановлювані в направляючих.

Лісопильна рама характеризується параметрами (показаннями), визначальними її технологічні можливості, розміри перероблюваної сировини, продуктивність, потужність приводу швидкість подачі і ін

Параметри та розміри складають основу технічної характеристики обладнання. Найважливіші параметри лісопильних рам: ширина просвіту пільной рамки, граничні розміри розпилюються лісоматеріалів, величина ходу пільной рамки, частота обертання головного валу, найбільше число встановлюваних пив максимальна подача (посилка).

Просвітом пільной рамки називають відстань між вертикальними стійками. Цей конструктивний розмір визначає граничний діаметр колоди, яке можна розпиляти на лісопильної рами з урахуванням двосторонньої зазору необхідного для вільного проходу колоди, кривизни й інших пороків форми стовбура.

Зазвичай в технічній характеристиці поряд з просвітом пільной рамки вказується і максимальний діаметр колоди, допустимий до розпилюванні.

Величина просвіту пільной рамки — головний технологічний параметр лісопильної рами; її, як правило, включають і складу індексу мо