Компресори, використовувані на будівельних об’єктах, мають досить невеликі розміри і вагу (20-300 кг.), Харчування електрикою походить від мережі з однією фазою при напрузі 220-230 В. Компресори, що живляться від трифазної мережі з напругою всередині рівним 380 В зустрічаються рідше . Однак у будівництві їх значно простіше використовувати завдяки наявності у них коліс.

ВИДИ

Існує 2 типи компресорів: ротаційні (гвинтові) і поршневі.

Перші в свою чергу можуть бути масляними або безмасляними, з прямим приводом або з ремінною передачею.

Особливості дії і принципи конструкції

Поршневі компресори обладнані електродвигуном, завдяки якому поршень усередині циліндра здійснює поступальні рухи у зворотному напрямку. В ході циклу через впускний клапан в циліндр поступає повітря, який потім стискається поршнем до тиску, здатного видавити випускний клапан. Тиск, з яким повітря виходить і поступає в ресівер, залежить від сили опору пружини, встановленої на випускному клапані. Пневматичний інструмент підключається до ресивера через гнучкий шланг, подача повітря регулюється системою манометрів і спеціальних вентилів.

За наявності декількох циліндрів, їх можна підключити послідовно, що призведе до підвищення тиску повітря, або паралельно, що дозволить збільшити обсяг повітряної маси. У циліндрах масляних компресорів знаходиться особливе масло, яке збільшує термін служби деталей, схильних до великих навантажень. Якщо компресор необхідний, наприклад, для виконання фарбувальних робіт, то краще використовувати безмасляний варіант, тому що це дозволить уникнути попадання масла в стисле повітря.

Колінвал, що приводить поршні компресора в рух, з’єднується з двигуном безпосередньо або за допомогою ременя.

У другому випадку знижується кількість оборотів, що здійснюються циліндрами, при цьому продуктивність не знижується.

Ресивер дозволяє уникнути різких стрибків тиску в системі при використанні інструментів. Манометри і вентилі допомагають відслідковувати тиск у ресивері і використовувати стиснене повітря.

У компресорі з ресівером двигун працює не весь час, а включається тольков тому випадку, коли в ємності тиск опускається нижче мінімально допустимого рівня.

Ротаційні компресори радикально відрізняються від поршневих.

У них повітря всмоктується і нагнітається в ресивер завдяки обертанню гвинтових лопатей. Масло в даному типі компресорів виконує функцію не лише змащувальну матеріалу, але також ущільнює гвинтову пару. Всі ротаційні компресори мають прямий привід.

ВИБІР

Компресор необхідно вибирати виходячи з його призначення. Від цього залежить вибір необхідних технічних параметрів і конструкції апарату.

У нього ресивер може мати різну ємність, може бути один або декілька циліндрів, відрізнятися також може і потужність електродвигуна, та іншими елементами. Простому покупцеві досить нелегко розібратися в такій безлічі параметрів. Варто пам’ятати деякі речі. Як показує досвід, масляні компресори служать довше і більш надійні, ніж їх «сухі» побратими. Ремінною привід робить компресори більш практичними в експлуатації.

Наявність ресивера підвищеної ємності і декількох циліндрів дозволяє підключити одночасно безліч інструментів.

У побуті найчастіше зустрічаються «сухі» компресори з одним циліндром. Вони значно простіше в експлуатації, проте швидко виходять з ладу. Якщо необхідно збільшити термін служби апарату (в 2-3 рази) і підвищити продуктивність (замість 200-250 л / хв — 300 л / хв), можна використовувати масляний компресор.

Підвищеним вимогам відповідають професійні компресори.

У них, як правило, кілька масляних циліндрів. В основному ті з компресорів, в які вбудована ремінна передача, здатні видавати потік повітря до 600 л / хв при відносно високих показниках тиску, понад 10 атмосфер.

Вибираючи компресор, слід спиратися на технічні параметри пристрою і потреби пневматичних інструментів, які ви плануєте підключати до агрегату. Як правило, необхідно враховувати, щоб продуктивність компресора перевищувала на 15-20% вимоги інструментів.

Важливим фактором при виборі також є те, наскільки інтенсивно буде використовуватися компресор. При необхідності постійного завантаження агрегату, якщо він буде працювати день і ніч, краще не скупитися і придбати професійне пристрій, переважно з ремінною передачею. Побутовий компресор непридатний для таких навантажень. І навпаки, професійний помічник будинку ні до чого. Можна обійтися простим компресором — безмасляний і з прямим приводом.

Коментар фахівця

Михайло Тихий, фахівець ТОВ «СП Стан-комплект», радить: вибираючи компресор, необхідно керуватися технічною документацією інструменту — необхідним тиском і об’ємом повітря. Також слід враховувати, що для кращих показників роботи компресор повинен перевищувати необхідні значення на 20-25%. Важливо звернути увагу на обсяг продуктивності повітря компресором на виході: часто виробники вказують об’єм повітря, що надходить у циліндр, що відмінно від обсягу стисненого повітря.

Михайло Тихий рекомендує вітчизняних виробників. Він відзначає не лише їх надійність, але й легкість в обслуговуванні, так як до них легко можна підібрати деталі, використовувані в російському автопромі. Т.ч., в разі поломки, компресор вдасться запросити відремонтувати.

В Україні питання, пов’язані з російським устаткуванням, також вирішуються легко і просто.